خاك و فرسايش آن

 

به دليل شرايط آب و هوايي خشك و نيمه خشك دره ابيانه، فرايندهاي فرسايش مكانيكي بيش از شيميايي موثر هستند، در قسمتهاي مرتفع و شيب هاي تند اين منطقه، تخريب مكانيكي بسيار شديد است. زيرا پوشش گياهي و پوشش خاك كه موجب محفوظ نگه داشتن زمين در مقابل تغييرات حرارتي مي شود، وجود ندارد. در اين دره ريزش ها از جمله حركات معمول مواد بر روي دامنه كوه ها است. يكي از نمونه هاي قابل توجه ريزش سنگ است كه در اطراف روستاي ابيانه ديده مي شود. اين روستا در دره نسبتاً عميق در دامنه ديواره هاي مرتفع و تقريباً قائم كوه قرار گرفته است. جنس سنگ هاي قسمت هاي بالايي دره، آهكي و ماسه سنگي است و داراي شكستگي هاي زياد است. چنين شرايطي باعث شده كه آهك ها به صورت قطعات كوچك و بزرگ سقوط كنند و به سوي روستا به حركت در آيند، چنين وضعي مي تواند تهديدي دائم براي مردم روستاي ابيانه باشد.

عامل فرسايش مسلط در اين منطقه، آبهاي جاري فصلي و موقتي است. اين آبها سه عمل مختلف تخريب، حمل مواد و رسوب گذاري را در قسمتهاي مختلف مسير خود انجام ميدهند.

در روي دامنه ارتفاعات اين منطقه فرسايش شياري و خندقي به وفور يافت مي شود كه دال بر تسلط فرسايش آبي در منطقه است، كه بارزترين اين نوع فرسايشها را مي توان در حد فاصل روستاي طره و ابيانه بر روي دامنه ها مشاهده كرد. اواسط بهار، فصل طغيان رودهاست. در اين هنگام ذوب برف كوهها، آب حاصل از بارانهاي بهاري را تقويت مي كند و رودها علاوه بر حمل مواد ناشي از تخريب دامنه ها، توانايي حفر بستر خود و دگرگون كردن دره ها را دارند. رگبارهاي اتفاقي در پاييز، اغلب سبب به راه افتادن سيلابها مي شود كه در شستشوي دامنه ها اهميت دارد.

منیع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.

.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است