ناهمواري ها

 

روستاي ابيانه در دامنه شاخه هايي از كوه كركس، از رشته كوههاي مركزي ايران قرار گرفته است. همانطور كه گفته شد از نظر شكل و ساختمان، دره ابيانه منطقه اي چين خورده با رشته كوه هاي متعدد است، كه عموماً از جنوب غرب به شمال غرب كشيده شده. مهمترين ارتفاعات اين منطقه را كوه زيرپل با 3398 متر و كوه ارسهر با 3199 متر ارتفاع از سطح دريا تشكيل مي دهد كه در حد واسط قلل مرتفع و كوه هاي سر به فلك كشيده دره ابيانه مشاهده مي شود و در قعر آن روستاهاي ابيانه، طره، برز، كمجان و هنجن جاي گرفته اند. ابيانه روستايي كوهستاني و ييلاقي است كه چهار جهت آن را كوه ها فرا گرفته اند. كوه هايي كه در سمت جنوب ابيانه قرار دارند عبارتند از:

دوميلون : به سنگهايي كه به صورت ستون روي هم چيده شده باشند ميل گفته مي شود. در كوه جنوبي ابيانه دو ستون سنگي چيده شده قرار دارد به همين دليل به اين كوه «دوميلون»گفته مي شود.

يامن هه : اين کوه در جنوب ابيانه، كمي متمايل به سمت غرب قرار دارد. در زبان ابيانهاي به توده برف انباشته شده«منهِه»گفته مي شود و «يا»نيز به معناي «جا»است، بنابراين «يامنهه»به مكاني  كه توده برف انباشته شده باشد گويند. در اين كوه اين توده برف تا پانزده خرداد ماه نيز دوام مي آورد.

ـ رزقون:  در جنوب غربي ابيانه قرار دارد. «رز»در گويش محلي  به شن گفته مي شود. اين كوه شني است و به همين دليل «رزقون»ناميده مي شود.

كوههايي كه در غرب ابيانه قرار دارند عبارتند از:

ـ سندلاجار:  به معناي جايي است كه اسپند سبز مي شود.

پنجه علي : اعتقاد دارند كه در اين كوه جاي سم اسب است و اين كوه قدمگاه حضرت علي (ع) است.

كلاقات:  اين كوه از آبادي مشاهده نمي شود و يكي از سرچشمه هاي آب ابيانه است.

كوههايي كه در شمال ابيانه قرار دارند عبارتند از:

- جبار (هيمند) - در چنار (درهاي كه در آن چنار است) - در دوجه - لامه ميرزا (محمدرضا) از كوههاي ديگر ابيانه، آرارشد  (آر به معناي آسياب و ارشد به معناي بزرگ)،گدار اصفهان، الونه و لاخوني (دره خوني) است كه دو كوه آرارشد و گدار اصفهان از سرچشمه هاي ديگر آب ابيانه است.

منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

 

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.

.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است