راهها

 

اين روستا، در مقياس محلي با شهر نطنز و در مقياس منطقه اي با شهرهاي كاشان و اصفهان مرتبط بوده است. راههاي ارتباطي ابيانه با مناطق اطراف در گذشته عبارت بودند از

ـ گُدار كاشان، اين جاده خاكي از سمت شمال ابيانه به طرف كاشان بوده است. فاصله ابيانه تا كاشان 10 فرسخ (60كيلومتر) بوده و براي رفتن به كاشان از كِرشك، جهق پايين، زنجانبر (زنگ جان) و نصرآباد ميگذشتند.

ـ گُدار اصفهان، اين جاده خاكي از جنوب غرب ابيانه به طرف اصفهان بوده است. فاصله ابيانه تا اصفهان 30 فرسخ (حدود 200 كيلومتر) بوده و براي رفتن به اصفهان از دهسُه، بيدشك، برهُول، مورچه خورت و گز ميگذشتند.

ـ گُدار تجره، از اين راه به ميمه و جوشقان ميرفتهاند و از مراوند، چغاده، رباط، ميمه و وزوان مي گذشتند. اين جاده تا ميمه 50 كيلومتر است. از اين راه به اصفهان نيز ميرفته اند.اين روستا در حال حاضر، به وسيله راه آسفالته جديدي با جاده كاشان ـ نطنز ارتباط دارد. در گذشته فقط قسمتي از جاده مال رو، با اين جاده انطباق داشته است. به اين ترتيب كه جاده قديم از پل هنجن تا زيارت هنجن در كنار مسير رودخانه و از پشت باغ هاي هنجن تا مزارع باقرآباد و از باقرآباد تا يارند از همين جاده كنوني (گداروشت امان) ميگذشته است. از يارند

به كمجان تا برز، از پشت باغ ها ميگذشته است. از برزرود تا طره جاده قديمي و از طره تا ابيانه به وسيله دو مسير به ابيانه ميرسيدند؛ يكي از آنها طارده بوده كه خود به دو شاخه مي شده است و ديگري هم از وسط باغزارها، در كنار مسير رودخانه خشك مي گذشته است. براي رفتن به نطنز از اين مسير مي گذشته اند. اين جاده تا سال 1360 خاكي بوده و در اين سال آسفالت شده است. ابيانه بين دو شاه راه اصلي قرار دارد. شاه راه اول، راه كاشان، قمصر، مورچه خورت و اصفهان است و شاهراه دوم كاشان-نطنز-كرمان است؛ ابيانه در 25 كيلومتري اين دو راه اصلي قرار دارد.

منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.

.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است