مساجد

 

روستاي ابيانه داراي يازده مسجد است. اين مسجدها عبارتند از:

ـ مسجد جامع: اين مسجد در محله «ميونده» (ميانده) قرار دارد و داراي دو شبستان است که شبستان قديمي آن به وسيله دري كوتاه به كوچه اصلي راه دارد. ورودي اين شبستان با شبستان جديد تفاوت دارد. كف آن شبستان چوبي است و جلوي در ورودي قسمت پاگردان است كه محل در آوردن كفش بوده و به وسيله نرده چوبي كوتاهي از محل نشستن جدا شده است. در ديوار جنوبي اين شبستان، محراب چوبي قديمي قرار دارد كه جزو آثار تاريخي با ارزش روستاي ابيانه است که به دستور ابوجعفر محمد فرزند علي ساخته شد و تاريخ ساخت آن به سال 477 ه.ق بر مي گردد. اين محراب از چوب گردو ساخته شده است. شبستان به وسيله يك نرده كوتاه چوبي به ارتفاع 90 سانتيمتر به دو قسمت زنانه و مردانه تقسيم شده است و محراب چوبي در قسمت مردانه در شبستان زيرين قرار دارد. روي  اين محراب نقش گل و بوته کنده کاري شده و  با خطوط برجسته كوفي آيه الکرسي در آن حک شده است. برخي نيز عقيده دارند به خط ميخي نيز نوشته دارد. اين محراب در ميان خود تاقنمايي دارد كه در حدود 20 سانتيمتر فرو رفته تر از سطح محراب است. نوشته هاي صحن مسجد از تعمير مسجد به وسيله مولانا محمد بهاءالدين در سال 772 ه.ق حکايت مي كند. اين مسجد منبري چوبي دارد كه مربوط به دوره سلجوقيان است و تاريخ ساخت آن 466 ه.ق است، روي اين منبر نقوش گل و بوته، گل هشت پر لوتوس و كتيبه هايي به خط كوفي وجود دارد. تاريخ آخرين تعمير آن سال 1311 ه.ق است که توسط استاد صفرعلي بيدگلي به عمل آمده است.

در ورودي مسجد نيز با نقش گُل و بوته و خطوط برجسته، كنده كاري شده است که توسط استاد حاج صفرعلي بيدگلي ساخته شده است. اين در، يك بار نيز مورد سرقت قرار گرفته است. شبستان جديد اين مسجد سالن بزرگي به ابعاد 6×12 متر و ارتفاع 5/4 متر است که در محوطه مياني آن نورگيري در سقف قرار گرفته است. در اين سالن ستون هايي با سرستون كنده كاري شده قرار دارد. سقف اين سالن به صورت تخته پوش از چوب گردو است كه با نقوش منظم هندسي قاب بندي شده است. اين سقف از نوع كركس پوش است(به شكل بال گسترده كركس است) و بر روي آن كتيبه هايي از آيات قرآن وجود دارد، نام باني و نجار آن نيز نوشته شده است. بر روي اين سقف، وقايع تاريخي و تاريخ هر نوبت تعمير ثبت مي شده است. در هر تعمير نيز سعي شده كه از سبك قبلي پيروي شود. بازسازي سقف مسجد توسط دو برادر به اسم ملامهدي و ملاابوالقاسم انجام شده است.

ـ مسجد پرزله:  اين مسجد که متعلق به عصر ايلخانيان است در محله پل قرار دارد. بر در ورودي مسجد، كه قديمي ترين در موجود ابيانه است تاريخ 701 هجري نقش بسته است. ساختمان اين مسجد دو طبقه ساخته شده و در زير آن آب انبار و پا شير قرار دارد. شبستاني كه در طبقه همكف قرار دارد، با يك در يك لنگه اي به راهروي كوچكي راه دارد، كه اين راهرو از يك طرف به كوچه و از طرف ديگر به راه پل هاي كه به طبقه بالا ميرود راه دارد. طبقه بالا به صورت سالن بزرگ است كه از بناهاي دوره صفويه است و در اواخر دوره قاجاريه، يك ايوان كوچك به آن اضافه شده است. روي در غربي مسجد پرزله تاريخ 1058 ه.ق حک شده است كه هم زمان با شاه اسماعيل صفوي است.

ـ مسجد حاجتگاه: اين مسجد در محله زيارتگاه در كنار قبرستان قديمي قرار دارد و تاريخ ساخت آن را 400 سال پيش عنوان مي كنند. نماي اين مسجد آجري با دريچه ها و پنجره هاي مشبك هلالي است. سالن آن نيز مستطيلي به ابعاد 6×18 متر و ارتفاع 5/4 متر است و سقف آن بر روي ستون هايي قرار دارد كه سر اين ستونها تزيين شده هستند. يک مسجد قديمي كه در حال حاضر به انباري تبديل شده به اين مسجد متصل است. در طبقه بالاي مسجد نيز اتاقي قرار دارد كه محل دفن موقت مرده هاي اربابان بوده است. جلوي مسجد، تخت گاهي معروف به «تخت مزگه»  قرار دارد که گفته مي شود ماشاالله خان سردار آن را ساخته است. در مسجد نيز در سال 953 ه.ق هم زمان با سلطنت شاه طهماسب اول ساخته شده است. مردم ابيانه باور دارند كه اين مسجد حاجت و نيازشان را برآورده مي كند و در اين مورد داستاني از كولي كه كودك بيمارش را به پاي ستون اين مسجد مي آورد و كودك، سلامتي خود را باز مي يابد نقل مي کنند.

ـ مسجد يوسمون: اين مسجد دو طبقه در محله يوسمون قرار دارد و زمان ساخت آن را 700 سال پيش ذكر مي كنند. «شده»  يا علم متعلق به محله يوسمون در طبقه بالاي اين مسجد نگهداري مي شود. خانواده هاي يوسموني هنگام روضه خواني در اين مسجد مكان هاي به خصوصي داشته اند که به صورت موروثي تعيين شده است.

ـ مسجد پاليزه:  اين مسجد در ميدان پاليزه در محله يوسمون قرار دارد، و در كنار آب انبار است. اين مسجد به صورت سالن بزرگي است كه به وسيله يك پرده، قسمت زنانه و مردانه از هم جدا شده است.

مساجد ديگر ابيانه عبارتند از:

ـ مسجد پنجه علي كه در شمال غرب روستا قرار دارد و از مساجد جديد ابيانه است.

ـ مسجد دَم دروازه كه در محله بالا قرار دارد. مرده ها را در هنگام شب در اين مسجد نگهداري مي كردند تا صبح فردا دفن كنند.

ـ مسجد چهل انگشت كه در نزديکي خانقاه قرار دارد.

ـ مسجد سرچشمه كه در محله هرده است.

ـ مسجد سرقنات بَرقَه كه در محله پايين ده قرار دارد.

 

منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.

.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است