زيارتگاه ها

 

ابيانه دو زيارتگاه دارد:

زيارت هرِدِه: اين زيارتگاه که در شرق ابيانه در محله هرده قرار دارد، بقعه شاهزاده يحيي و شاهزاده عيسي، فرزندان امام موسي بن جعفر (ع) است و بر خلاف ساختمان هاي روستا داراي حياط مركزي است و آب نماي بزرگي كه از شاخه اصلي نهر روستا سيراب مي شود در وسط آن قرار دارد. اين زيارتگاه گنبد هشت ضلعي با كاشي كاري فيروزه اي دارد. رواق حرم منقش به كتيبه هايي است كه اخيراً مرمت شده است. ايوان جنوبي آن به تپه جنوبي ابيانه مشرف است. در ضريح زيارتگاه نوشته اي وجود ندارد؛ ولي در سقف بنا تاريخ هاي مرمت بنا و اشعار و آياتي نوشته شده است. عنوان مي شود كه در پشت تخته هاي سقف قيمت انواع غلات، چون جو و گندم در زمان گذشته را نوشته اند. منبري چوبي و قديمي نيز در ايوان جنوبي زيارتگاه قرار دارد.

زيارت هينزا: اين زيارتگاه در جنوب شرقي ابيانه در دره باريكي قرار دارد. در دل صخره هاي اين دره تورفتگي وجود دارد كه ساختمان امامزاده در جلوي آن ساخته شده است، و تورفتگي نيز همانند غاري، جزيي از ساختمان زيارتگاه شده است. ظاهراً اين زيارتگاه مربوط به بيبي زبيده خاتون، بنت موسي بن جعفر (ع) است. اهالي عنوان مي كنند كه

بيبي زبيده خاتون تحت تعقيب بوده و مردم ابيانه وي را در اين اتاقك پناه داده، سپس به روستاي هنجن برده اند. در هنجن نيز زيارتگاه بزرگي متعلق به ايشان ساخته شده است. زيارتگاه هينزا در واقع گذرگاه بيبي زبيده خاتون است. برخي نيز عنوان كردند كه اين زيارتگاه مربوط به زمان آناهيتا است. طبق باور مردم اين مکان  معجزه نما است و در آن مراسم خاصي برگزار مي شود كه در بخش آداب و رسوم شرح داده خواهد شد.

منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.





.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است