پيشينه روستا در باورهاي مردم

برخي از اهالي ابيانه اعتقاد دارند كه ابيانه در زمان مادها به وجود آمده است و ابيانه ايها از نژاد آريايي هستند. آنها عنوان مي كنند كه زبان يزدي ها به زبان ما نزديك تر است و نژاد و زبان ما يزدي و زرتشتي است، همچنين بر اين باورند كه هنوز برخي از آداب و رسوم و عادات زرتشتي كمابيش اجرا مي گردد. به گفته يكي از اهالي، ابيانه ايها از منطقه بختياري به آنجا آمده اند و وجود تشابهاتي در پوشاك مردم اين دو منطقه به خصوص تشابه شلوار گشاد مردان بختياري با مردان ابيانه اي را دليلي بر اين ادعاي خود مي داند. ديگري نيز عنوان مي كند كه طايفه خانقاهي ها كه يكي از طوايف بزرگ ابيانه است، اصلشان بختياري است.

همانطور كه در مبحث وجه تسميه عنوان شد، برخي از اهالي نيز بر اين باورند كه عدهاي از طرف كوههاي غرب ابيانه آمدند و قصد داشتند در منطقه ابيانه ساکن شوند؛ آنان، افرادي را از پشت كوه فرستادند تا ببينند در اين دره آب هست يا نه بدين ترتيب اين عده در اين منطقه ابيانه را به وجود آوردند».

يكي از اهالي ابيانه عنوان مي كند كه حدود 600 يا 700 سال پيش 4 فرزند (سه پسر و يك دختر) از جايي به ابيانه آمده اند و ابيانه را ساخته اند.

منبع : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر :
:: نظرات ارسالی جهت انتشار میبایست به زبان فارسی نوشته شده باشند.
:: از بکار بردن الفاظ نامناسب و یا توهین به شخص یا گروه خاص و پرداختن به موضوعات خارج از چارچوب سایت بپرهیزید.
:: جهت پاسخ به نظرات دیگران می توان از گزینه پاسخ در انتهای هر نظر استفاده نمود.
:: جهت ارسال عکس در نظرات خود میتوانید نشانی اینترنتی تصاویر خود را در قسمت "عکس" ارسال نمایید.
توضیح : تصاویر خود را با رزولیشن 640*480 در سایت www.picofile.com در قسمت "ارسال فایل" بارگذاری نمایید و در قسمت نظرات پایگاه با کلیک بر روی آیکون "عکس" لینک اینترنتی ارائه شده در قسمت قبل را وارد نمایید .

کد امنیتی
تازه سازی

عضویت در سامانه

با عضویت خود به خانواده "ابیانه من" بپیوندید.

.: پايگاه اطلاع رساني ابيانه :. پست الکترونیک : info@myabyaneh.ir سامانه پیامکی : 30007004000700
© کلیه حقوق این سایت متعلق به پايگاه اطلاع رساني ابيانه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است